|
KOTIMAAN MATKAILUMESSUT JA PUUTARHA VIRITTIVÄT KESÄN TUNNELMIIN
Kesänavausviikonloppu houkutteli viikonvaihteessa 16. – 18.4.2010 Tampereen Messu- ja Urheilukeskukseen 18 921 messuvierasta viihtymään Kotimaan Matkailumessuilla, Puutarha-messuilla ja Lastenfestareilla. Kolmipäiväinen kolmen messutapahtuman kokonaisuus tarjosi koko perheelle runsaasti kesäisiä ideoita ja puutarhatietoutta sekä vinkkejä kotimaassa matkaamiseen.
Tänä keväänä Puutarha-messuilla nostettiin erityisesti esiin pihan ja puutarhan viihtyisyys sekä käytännöllisyys. Yleiskoristelun kokoamisesta ja suunnittelusta vastasi Tampereen Puutarhaseura ry:n puheenjohtaja Teemu Kylmäkoski.
– Messujen keskikäytävälle oli tehty seitsemän erillistä yleiskoristelualuetta, jotka oli teemoitettu erilaisiin aiheisiin kylpykeitaasta hyötypuutarhaan. Alueisiin on pyritty keräämään ajankohtaisia aiheita, esimerkkejä sekä toteutusmalleja. Näyttelyn kokoavina teemoina olivat pihat ja puutarhat kesän olohuoneina, kuten kesähuoneet ja terassit sekä niihin sopivat lähiruoka ja kokkaus. Kivien ja kivetysten käyttö teema-alueilla sekä tämän hetken taloudelliseen tilanteeseen sopiva aihe hyötypuutarha eli kotiviljely pihoilla, kasvihuoneissa ja parvekkeilla olivat myös hyvin esillä, kertoo Tampereen Puutarhaseuran puheenjohtaja Teemu Kylmäkoski.
Kävijätutkimukset todistavat, että Kotimaan Matkailumessuilla ja Puutarha-messuilla viihdyttiin.
– Tyytyväisyysprosentti Kotimaan Matkailumessuilla oli huikeat 98, mikä osoittaa, että tapahtuma vastasi hienosti kävijöiden odotuksiin. Puutarha-messujen puolella vastaava luku on 96 prosenttia. Kaikesta päätellen näiden messujen yhdistelmä toimii ja palvelee hyvin vapaa-ajan sisältöä suunnittelevia sekä ideoita etsiviä, sanoo Tampereen Messut Oy:n myyntijohtaja Ville Keskinen.
Vuoden Kotimaan Matkailuyritykseksi valittiin Rymättylän Herrankukkaro Oy
Messuilla julkistettiin ensimmäistä kertaa jaettu Vuoden Kotimaan Matkailuyritys -palkinnon saaja, joka on Rymättylän Herrankukkaro Oy. Perusteluina valinnalle olivat yrityksen rohkeus toteuttaa uusia, ennakkoluulottomia ratkaisuja ja ideoita, palveluhalukkuus, jatkuva kehittämistyö, ympäristöystävällisyys sekä sen käyttäminen myös kilpailukeinona. Palkinnon vastaanotti Rymättylän Herrankukkaro Oy:n toimitusjohtaja Pentti-Oskari Kangas. Vuoden Kotimaan Matkailuyritys -tiedote löytyy täältä
Messuilla tutustuttiin Vuoden puutarhatuotteeseen ja Vuoden puusukuun
Suomen Puutarhakauppiaat ry valitsee vuosittain ajankohtaisen puutarhatuotteen, joka ansaitsee kuluttajien huomion ja jota Suomen Puutarhakauppiaat suosittelee. Tämän vuoden puutarhatuotteeksi valittu Kekkilän Vihervaja herätti kiinnostusta Puutarha-messuilla. Esittelyssä oli myös Vuoden puusuku, joka on omenapuut eli Malus, joka sisältää sekä hedelmä- että koristepuut. – Valinnan on tehnyt Dendrologian Seura. Valinta on hyvä, koska lajikkeita on sekä etelä- että pohjoissuomalaisille. Vaaleanpunakukkaiset puut ovat vastine kirsikkapuulle, jolle esimerkiksi japanilaisilla on aivan omat juhlansa. Meilläkin voisi olla omenankukkajuhlat ja syytä olisi istuttaa vaikkapa omenapuistoja, ideoi kasviasiantuntija Ella Räty Taimistoviljelijät ry:stä.
Tampere Flower Open -kukkasidontakilpailun voitti porilainen Niina Minkkinen
Perjantaina Puutarha-messuilla kilpailtiin Tampere Flower Open -kukkasidontakilpailussa, jossa kisaamassa olivat kansainvälisestikin menestyneet floristiikan ammattilaiset ja alan opiskelijat. Voittajaksi selviytyi porilainen alan opettaja Niina Minkkinen. Kisassa toiseksi tuli Roope Korhonen Kangasalta ja kolmanneksi Jenniina Tiikkanen Mäntsälästä.
Tampere Flower Open -tiedote löytyy pdf:nä täältä
”Molemmilla messuilla oli hyvä, inspiroiva tunnelma”
Vantaalta messuilemaan saapunut Sari Heinonen oli omien sanojensa mukaan enemmän kuin tyytyväinen.
– Puutarha-messuilta löysin saman katon alta kaiken parvekekasvatukseen liittyvän tarjonnan edullisesti, kuten parvekekukat ja yrtit sekä tietoa ja opastusta. Lisäksi löysin ikkunalautatelineen, jonka olin suunnitellut hankkivani. Kotimaan Matkailumessuilta sain innostuksen kotimaassa matkailuun. Aivan ensimmäiseksi suunnittelen kiertäväni ensi kesänä Hämeessa, jossa riittää katseltavaa, kuten ateljeita, näytteilyitä, ratsutiloja, maatilakeskuksia ja käsityöpajoja ja monenlaisia tapahtumia. Myös Suomen saaristot kiinnostavat. Molemmilla messuilla oli hyvä, inspiroiva henki. Erityiskiitokset tahdon antaa messujen järjestäjälle lasten huomioimisesta, kiitteli Sari Heinonen Vantaalta.
”Ihmiset olivat liikkeellä avoimin mielin”
Kotimaan Matkailumessuilla myös näytteilleasettajilla oli syytä tyytyväisyyteen. Muun muassa Pyhä-Luoston osastolla Kaivosyhtiö Arctic Ametisti Oy:n toimitusjohtaja Timo Seppälä kehui messujen ilmapiiriä.
– Olemme olleet mukana alusta lähtien ja aikaisempien myönteisten kokemusten perusteella tulimme nytkin. Tapahtuman ajankohta on erinomainen, sillä juuri nyt ihmiset tekevät kesän matkailusuunnitelmia ja päätöksiä. Täällä on helppo jutella messuvieraiden kanssa, sillä ihmiset olivat jälleen liikkeellä avoimin mielin ja kiinnostuneina. Tunnelma on hyväntuulinen. Tiedän sanoa kokemuksesta, että messuilta saamme aina tärkeitä kontakteja, kertoi Kaivosyhtiö Arctic Ametisti Oy:n toimitusjohtaja Timo Seppälä.
Puutarha-messuilla erilaiset työnäytökset ja luennot olivat suosittuja. Muun maussa Pinsiön Taimiston esityksiä seurattiin tiiviisti.
– Olimme messuilla nimenomaan esittäytymässä asiantuntijoina, emme myymässä. Mielestäni osaston ohjelmaa ei ollut tarpeen tiedottaa etukäteen, sillä käytännössä kuitenkin messuvieraat pysähtyvät kuuntelemaan heitä kiinnostavaa aihetta juuri silloin, kun he kulkevat ohitse. Luentojen jälkeen ihmiset tulivat aktiivisesti tekemään lisäkysymyksiä, sanoi kauppias Sami Pinkoluoma Pinsiön Taimistosta.
Perheiden messuilua helpottivat 1–9-vuotiaille tarkoitetut Lastenfestarit, jotka tarjosivat muksuille valvottua puuhaa. Ohjelmassa oli muun muassa temppuratoja, puuhapajoja ja Lasten Laulukilpailu Karuselli. Puutarha ja Kotimaan Matkailumessut järjestetään seuraavan kerran 13. – 15.4.2012.
Lisätiedot:
www.puutarhamessut.fi
www.kotimaanmatkailumessut.fi
www.lastenfestarit.net
Lehdistötiedotteet löytyvät täältä
Puutarha-messujen ja Lastenfestareiden kuvia löytyy täältä
Kotimaan Matkailumessujen kuvia löytyy täältä
Tampereen Messut Oy, www.tampereenmessut.fi
Ville Keskinen, myyntijohtaja, p. 0207 701 208, 050 593 6587, ville.keskinen[a]tampereenmessut.fi
Kirsi Kontio, tiedottaja, p. 0207 701 243, 0400 793 877, kirsi.kontio[a]tampereenmessut.fi
|